5 zasad savoir vivre, których nie nauczyli Cię Twoi rodzice
Zapewne rodzice byli pierwszymi nauczycielami zasad dobrego zachowania. Zawsze przypominali, że należy ustępować miejsca starszym, podpowiadali, w której ręce trzymać nóż, a w której widelec, i ostrzegali przed mówieniem z pełnymi ustami. Ale czy powiedzieli Ci kiedyś, jak zachowywać się na przykład na spotkaniu biznesowym? W końcu ucząc się dobrych manier, inwestujesz w swój sukces!
Nie kładź zużytej serwetki na talerzu
Ani papierowej, ani materiałowej. Wszystkim, a szczególnie kelnerom, znany jest widok talerza po posiłku, na którym jedyne, co pozostało, to brudna, zgnieciona w kulkę serwetka. Co zatem zrobić z serwetką po jej użyciu? Możesz odłożyć ją na stół, delikatnie wsuwając pod talerz. Pamiętaj jednak, aby tego nie robić, jeśli inni jeszcze jedzą!
Nie „żongluj” imionami przedstawiając sobie obcych ludzi
„Agnieszka, Tomasz, Tomasz, Agnieszka” – i już nikt nie wie, kto jest kim… Jeśli przedstawiasz obce sobie osoby, warto dodać o każdej jakiś szczegół, który może być dodatkowo świetnym tematem do rozpoczęcia rozmowy – ”Agnieszko, chciałbym Ci przedstawić Tomasza, naszego nowego grafika. Tomku, Agnieszka jest przedstawicielem agencji, z którą współpracujemy. W przyszłym tygodniu rozpoczynamy prace nad wspólnym projektem”. Dodatkowo staraj się patrzeć na osobę, którą w danym momencie przedstawiasz – sprawisz wrażenie osoby pewnej siebie!
Jeśli jesteś gospodarzem, pamiętaj kiedy prowadzić gościa, a kiedy go przepuścić
Jeśli drzwi otwierane są na zewnątrz, przejdź przez nie jako pierwszy i przytrzymaj je, aby druga osoba mogła również swobodnie wejść. W przypadku drzwi otwieranych do środka, stosowniej jest otworzyć je, przytrzymać i przepuścić inne osoby. Pamiętaj, że w świecie biznesu zasady savoir vivre nie czynią rozróżnienia według płci. Dlatego niezależnie od tego czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, obowiązują Cię takie same zasady etykiety.
Nie pij podczas toastu na Twoją cześć
Picie toastu, który ktoś wznosi na Twoją cześć można porównać do przyklaskiwania samemu sobie, albo do lajkowania swoich postów na Facebooku. Niby nie ma w tym nic złego, ale jednak wywołuje uśmiech drwiny na twarzach wielu ludzi. Pewność siebie jest ogromnie ważna, lecz doceniana dopiero wtedy, kiedy towarzyszy jej skromność.
Nie kładź telefonu na stole
XXI wiek już na początku oczarował nas dynamicznym rozwojem technologii. Telefony są naszymi nieodłącznymi gadżetami w codziennym życiu. Jednak będąc przy stole, nie wypada korzystać ze smartfona, ani też kłaść go obok talerza. Podczas posiłków swoją uwagę skupmy na towarzyszach. W końcu utrzymywanie dobrych relacji to droga do sukcesu zawodowego i prywatnego.
Teraz zostań ambasadorem tych 5 zasad! Powyższe wskazówki przydadzą Ci się w sytuacjach biznesowych, jak również podczas spotkań w gronie najbliższych. Dobre maniery to klucz do pielęgnowania wartościowych relacji, z których zapewne nieraz skorzystasz.
Comments